MT-SERIES.cz

YAMAHA MT-01, MT-03, MT-0S – fotky, videa, diskuze, inzerce, náhradní díly a doplňky

English Hungarian French German Italian Dutch Spanish Portuguese Korean Chinese Simplified Japanese Greek Arabic Russian

PřihlášeníÚvodVýpis článků — MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly

MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly

„Přišel jsem, abych pracoval pro Yamahu, protože všechny věci zde dělají vždycky jinak” říká náš manažer plánování výrobků pro evropský trh. „ V současném hektickém světě je pro mnoho lidí stále více a více obtížnější najít si čas na projížďku na svém motocyklu”.

MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly
„Mým snem bylo vytvořit sportovní motocykl pro plné využití času na radost a pohodu už při výjezdu z garáže” a pokračuje : „ Vývoj vyššího výkonu a menší váhy u nejnovějších typů sportovních motocyklů je v pořádku, mnoho lidí však shledává stále obtížnějším nalézt vhodné cestovní podmínky pro tyto motocykly.

Jako alternativu jsme chtěli vytvořit typ sportovního motocyklu, který byl splňoval požadavky na maximum záliby.

Odložili jsme tvorbu a testování terénního prototypu a ověřovali jsme všechny funkční možnosti naší myšlenky. S docela pozitivním pracovním týmem bylo druhým krokem ověřit si reakci trhu na náš nový koncept: Model, představený na Tokyo Show ohromil a vysoce inspirativní reakci jsme dostali ze všech stran. To poznamenalo zahájení vývoje modelu a výroby“.

Plné využití času na prožitky 

MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly
Nejlepší motor pro tento typ motocyklu: velký motor s dlouhým zdvihem ve tvaru písmene V.

Pro tento typ koncepce je nejlepší motor s dlouhým zdvihem, protože při velmi nízkých otáčkách/hod. nabízí množství točivého momentu, vnímání pulsace motoru a velmi silnou bezprostřední odezvu reakce škrtící klapky za všech jízdních podmínek. To je něco, z čeho se můžete těšit jak při relaxačním, tak i agresivním stylu jízdy a po celou dobu bude celá vaše jízda skvělým prožitkem - od momentu výjezdu z garáže až do momentu, dejme tomu o 3 hodiny později, kdy motocykl uschováte zpět do garáže: budete mít celé 3 hodiny na příjemnost, potěšení a radost“.

„Co se týká designu motoru s dlouhým zdvihem je zde jediná překážka, a to výška motoru. S využitím operačního systému rozvodové tyče ventilu jsme však mohli tento problém vyřešit“.

Hlavy válce jsou samozřejmě velmi nízko, jsou však velmi celistvé, kompaktní : nejsou tu žádné visuté vačkové hřídele, které by zabíraly prostor nad válci. Bylo tedy možné zabudovat motor do hliníkového rámu.

Třetí generace velkého motoru

Aby však motor fungoval u sportovní koncepce MT-01, provedla Yamaha kompletní renovaci a důkladné přezkoušení se třemi hlavními cíli:

MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly
Účelově navržený/zkonstruovaný nový motor. Yamaha nešetří na žádném úsilí.

Tento základní design motoru absolvoval svůj debut u Wild Star-u a byl modifikován pro křižník plující pod vlajkou Yamaha – Warrior 1700, kde z hlediska svého výkonu a vlastností prošel zatěžkávajícím přezkoumáním,/revizí.

 1. Zvýšení výkonnosti
 2. Výrazné snížení váhy
 3. Zvýšení nekompromisnosti, tvrdosti ve sportovní jízdě

Pro tyto cíle vykonali naši inženýři naprosto perfektní práci tak, že ve srovnání s Warrior je 90% hlavních komponent motoru MT-01 novými komponenty! „Můžeme říci, že je to téměř nový motor“.

Zvýšení výkonu 

MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly
Nízká gravitace a optimalizovaná váha pro vynikající ovládání.

K vytvoření nového motoru o „vysoké výstupní výkonnosti“, provedli inženýři následující podstatnou a nepostradatelnou modernizaci/vývoj:

 • Vačkový profil/profil vačky
  Z hlediska silného točivého momentu a velmi širokého hnacího řemenu byl profil vačkové hřídele znovu navržen.
 • Systém vstřikování paliva se speciálními vstřikovacími tryskami.
  Vstřikovací trysky jsou vybaveny systémem s 12 otvory (namísto běžných 4 otvorů) z důvodu jemného rozstřiku paliva a optimalizace spalování.
 • Systém EXUP
  K dalšímu zvýšení točivého momentu je motor vybaven Yamaha patentovaným systémem EXUP. Je to systém, který ovládá klapku ve výfukovém kolektoru ve vztahu k rozsahu otáček/min motoru. Z hlediska optimální účinnosti výfuku je, ve srovnání s nižšími otáčkami/min., potřebný větší průměr výfuku při vyšších otáčkách/min. A to je přesně to, co systém EXUP vykonává: redukuje průměr při nižších ot./min.
  Z hlediska dosažení co možná nejnižší váhy je celý systém zhotoven z titanu.
 • Variabilní systém přívodu vzduchu.
  Optimalizace, podobná systému EXUP použitém na přívodu, kde ventilový systém reguluje přívod vzduchu průměrem airboxu právě před vzduchovým filtrem. Je tak udržován průtok vzduchu a rychlost přívodu vzduchu vždy na optimální úrovni kvůli nejlepší citlivosti škrtící klapky.
 • Lehčí váha klikové hřídele?
  Z hlediska vytvoření okamžité citlivosti motoru a vysoce účinných a přímých pocitů je váha hřídele zredukována o 2 kg.
 • Zvětšená velikost ojničního ložiska
  Velikost klikové ojniční hlavy byla zvětšena z 53 na 57 mm průměr kvůli odolávání vyšší výkonnostní hladině motoru.
 • Palivová nádrž
  Palivová nádrž je řešena jako součást motoru a kvůli udržování nižších teplot paliva je upevněna na přední straně, kde je při řízení vystavena vlivu chladného vzdušného proudu.

Lehká váha

Neuvěřitelné úsilí, které inženýři Yamaha vynaložili, dokládá fakt, že celková váha stroje byla redukována o ohromujících 20 kilogramů!

Z hlediska optimalizace váhy byly všechny díly důkladně prozkoumány a celý převodový systém dostal nové uspořádání s přemístěním hnací osy na druhou stranu motoru.

Části související s motorem mají rovněž konstrukci high-tech o lehké váze : například systém EXUP a výfuky jsou vyrobeny z titanu.

Instalování/montáž rámu motoru. 

MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly
 
Špičkový a specifický rám
MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly
Kompaktní, pevný a těsně sedící rám díky Yamaha technologii CF
MT-01 - Podloží vývoje: Maximum záliby namísto maximum koňské síly
 
Nejnovější technologie R1 upravená tak, aby vyhovovala specifické konstrukci rámu MT-01

Byla provedena hloubková analýza perfektní integrace motoru a rámu tak, aby bylo dosaženo cítění pulzování a nejlepší citlivosti rámu. Zkušební řidiči Yamahy otestovali řadu různých prototypů aby našli optimální rigiditu, nepoddajnost.

Expertíza ukázala, jak se v připomínkách vyjádřil celý kolektiv zkušebních řidičů Yamaha poprvé řídících motocykl, že:

„Řízení stroje je úžasné, můžete měnit stranu přesně tak, jak chcete, není to příliš ostré, není to příliš těžké, necítíte se tak, že byste k tomu potřebovali sílu. Ohromující jsou také brzdy. Reakce je bez nulového úsilí tak rychlá, že ucítíte motocykl s velkou lehkostí“.

Na hlavách válců byla, kvůli pevnějšímu připojení k rámu, dodatečně provedena upevnění. Speciálně navržený sub-rám zpevňuje konstrukční pevnost/rigiditu motoru kvůli rázné a rozhodné odezvě na řidiče.

Rám

„Rám u tohoto stroje musí fungovat jako u špičkového sportovního motocyklu“, konstatoval náš manažer plánování výrobků“. Všechny komponenty se tudíž opírají o nejnovější supersportovní technologie : nahoru obrácené přední vidlice, kompletně nastavitelná zavěšení, Brembo hydraulika radiální brzdy, hmatadla radiální brzdy, otočné/kyvné rameno typu R1?, prostě všechno“.

Klíčovou otázkou byla zejména konstrukce rámu.

„Museli jsme vytvořit velmi pevný a lehký rám. Z hlediska stylingu jsme však chtěli, aby dominantní částí byl motor, rám tedy nemohl být příliš velký. Proto jsme použili Yamaha nejnovější technologii „ Řízené plnění formy při lití pod tlakem“ proto, abychom měli naprostou jistotu a volnost při tvarování rámu tak, jaký jsme ho chtěli mít!“

No ano, uvedená technologie nepotřebuje ve skutečnosti velké hliníkové plechy nebo nosníky, které jsou obvyklé u tradičních hliníkových rámů. Namísto toho jsou v této technologii použity vysoké hladiny vakua, umožňující odlití velkých, komplexních konstrukcí s lehkou váhou a tenkými stěnami.

Prostřednictvím této technologie bude zhotoven a bude dosažen velmi kompaktní a pevný rám.

„ Abychom mohli docílit design koncepčního modelu, musel by mít rám evidentně vysokou těsnost, přiléhavost okolo motoru bez technologie CF, které nebylo možné dosáhnout“ je přesvědčený p.Tsuyoshi“.

Další výhodou technologie je, že u rámu není potřebné žádné svařování, vzhled je tedy bezchybný a neporušený. Vysoké specifikum tohoto rámu zvýrazňuje překrásné hliníkové výkyvné rameno stylu R1 pro špičkovou úroveň jízdní stability.

„Kvůli tomuto rysu jsme záměrně zvolili přístup, lišící se od přístupu k modelu pro Tokyo show, u něhož byl použit nádherný design, avšak s funkčně kompromisním výkyvným ramenem. Cílem u MT-01 byla nekompromisní funkce. A tak kompletní výkyvné rameno a kombinace zavěšení vychází z nejnovější sportovní technologie!“

Praktičnost

Yamaha ví, jak pozornost věnovaná detailům může pozvednout zážitky

 1. Výfuky pod sedlem zvyšují zážitky z jízdy:
  „Byl jsem udiven zvukem tohoto motocyklu. Převyšoval obvyklá „dvojčata“. I při jízdě můžete slyšet zvuky, vycházející z výfuků za vámi!.
 2. Zužující se řídítka:
  Zužující se řídítka, nastavená do vysoce aktivní jízdní pozice, vás drží v „pozoru“. Řídítka jsou samozřejmě pevně upevněná (žádná pryžová montáž) a dávají nejpřímější zpětnou vazbu.
 3. Zásahy do funkce hydraulické spojky:
  Toto monstrum otáčivého momentu ovládejte vždy velmi jemně …
 4. Kompletní vybavení přístrojové desky
  Multifunkční přístrojová deska s klíčem pro výstražná světla a imobilizér proti krádeži…
  Má skvělé osvětlení zezadu

Se svojí jedinečnou kombinací silného motoru a sportovně orientovaným rámem, speciálně vyvinutým pro evropský trh, se Yamaha sebevědomě věnuje koncepčnímu a inovačnímu přístupu k této otázce.


Kontakty © mt-series.cz | vyrobila: MediaFabríca